Facebook'ta takip et. Abone Ol!
kuzeyli
KIRIM DOSYASI -1-
18.05.2018

Kayseri Organize Sanayi Başkanı Tahir NURSAÇAN ile ilgili spekilasyonlar başkanlığının başladığı günden bugüne süregelmektedir. Bu spekilasyonlardan biri ilginç, sayın Kayseri Organize Sanayi Başkanı Tahir NURSAÇAN ın FETÖ terör örgütünün lider kadrosunda bulunan AKIN ÖZTÜRK e gönderdiği MARKA Dergisi ve GÜL DEVRİ’Nİ ARAYAN ADAM kitabını göndermesi ve terörist AKIN ÖZTÜRK ün el yazısı ve imzası ile gönderdiği teşekkür mektubu. Bunu ben iddia etmiyorum Kayseri de yayınlanan DENİZPOSTASI GAZETESİ nin 11. Nisan.2017 tarihli manşet haberi.
 
“Dinleti CD leri” nin Dinleti CD simi yoksa içeriği başka birşeymi bilmiyoruz, ancak terörist AKIN ÖZTÜRK ün memnuniyetini ve samimiyetini teşekkür mektubundan anlıyoruz.
 
Konu NURSAÇAN'lar ve FETÖ' ye gelince akla gelen isimlerden biriside MAHMUT NURSAÇAN' dır. Ben demiyorum FETÖ den gözaltına alınan ve tutuklananlar diyor. Kayseri mahalli Gazetelerinden DENİZ POSTASI Gazetesinin 3.Mart.2017 tarihli sayısında FETÖ Sanığı Ahmet MERCAN ın ifadelerine yer verilmiş özetle;
 
“Sanık Mercan, tutuklu bulunduğu süre içerisinde etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini beyan etmesi üzerine alınan ifadesinde, şunları söylemiş: ''Ben 23/08/2016 tarihinde Emniyet Müdürlüğünde ifade vermiştim. Aynen tekrar ederim. 17/25 aralık 2013 tarihine kadar bahse konu örgütün oturmalarına katıldım. Oturmalarda Halit Gazezoğlu, Mehmet Kıranatlı, Ünal Laminanttan Mustafa isimli şahıs, Ahmet Gümüşçü, Necmettin Köse de vardı…
Yine 17/25 aralıktan sonra Hacı Boydak ile bir cenazede karşılaştık. O da bana ''üniversitenin mütevellisine niye gelmiyorsun?, oturmalara niye gelmiyorsun?, korkuyor musun?'' diyerek üstü kapalı psikolojik bir baskı uyguladı. Ben Melikşah Üniversitesinde yapılan himmet toplantılarına katılmadım. Ben Melikşah Üniversitesinde mütevelli heyetinde yer almaktaydım. Mahmut Nursaçan buna sebep olmuştur…”
 
Dahası da var, MİLKAY AŞ ortaklarından  MAHMUT NURSAÇAN ın ETİYOPYA OYUNU başlıklı yeni bir DOSYA hazırlanabilecek kadar ciddi iddialar. Bu iddiaları buradan sormak isterim;
 
-ETİYOPYA da yatırım yaptınızmı?
 
-Yapılan yatırım için ETİYOPYA 
Devletinden kredi kullandınızmı?
 
-Yatırım amaçlı götürdüğünüz makine ve teçhizatın maddi değeri yaklaşık 2 .000.000 Dolar iken ETİYOPYA dan yine yaklaşık 22.000.000 Dolar Kredi kullandınızmı?
 
-Daha sonra bu krediyi ödemeyip, kredi kullandığınız Bankaya krediyi ödemeyip “ Makinalar sizin olsun “ diyip parayı Türkiye ye aktardınızmı?
 
-Tüm bu sorular doğru ise Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Türk İşadamlarının itibarını kişisel çıkarlar için ayaklar altına almaktan rahatsız oluyormusunuz? FETÖ davalarında adınız sık sık geçerken birde ETİYOPYA başınızı ağrıtmasın?
 
GELELİM “ KIRIM OYUNU” NA
 
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığının KIRIM ile yakınlığı 12.07.2015 tarihli HÜRRİYET.COM sitesinde bir haberle dikkat çekti. Haberde kısaca;
“…Kırım Başbakanı Sergei V. Aksyonov, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan’ın Kırım Bakanlar Kurulu kararı ile Kırım-Türk İşadamları Konseyi’nin onursal başkanlığına atandığını açıkladı. Bu kararla Nursaçan’ın iki ülke arasındaki statüsü Başbakan Yardımcılığı düzeyine yükseltilmiş oldu…. Biz de bu deneyimden faydalanmak ve oradaki fabrikaların benzerlerinin Kırım’da kurulmasını istiyoruz. Bunun için 10 yıla yayılan sıfır vergi ve gümrük fırsatlarından başka pek çok muaffiyet ve teşviklerimiz var….Nursaçan’ın atandığı Kırım Türk İşadamları Konseyi Onursal Başkanlığı’nın Kırım adına onursal başkanlığını Kırım Başbakan Yardımcısı RuslanBalbek yapıyor. Bu nedenle Nursaçan’ın Kırımla ilişkilerdeki statüsü de Başbakan yardımcılığı düzeyine yükseltilmiş oldu…” diye bahsediliyor Kırım heyetinin ziyaretinden.
 
Bu haberden 2 gün sonra yani 14.07.2015 tarihli QHA yani KIRIM HABER AJANSI kendi haber sitesinden bu ziyaretle ilgili bir haber yayınlıyor;
“Kayserililerin Kırım'a 12 milyar dolarlık yatırımı boş çıktı”
ANKARA (QHA) -
 
Önceki aylarda bazı yayın organlarında ileri sürülen, Rusya’nın Kırım’a 12,5 milyar auroluk yatırım hibesi vereceği haberlerinin ardından, son olarak Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (KOSB)’nde yönetim kurulu üyesi olan Süleyman Sarptaş’ın, Başkan yardımcısı olarak ifade edildiği ve Kayserili işadamlarının Kırım’da 12 milyar dolarlık yatırım hedeflediği öne sürülen haberler çıkmıştı.
Söz konusu haberlerde Kayseri OSB Başkan Yardımcısı olarak gösterilen Süleyman Sarptaş’ın Yönetim Kurulu Üyesi olduğu, başkan yardımcısı olmadığı ortaya çıkmış ve QHA muhabiri tarafından Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Tahir Nursaçan’a konu ile ilgili yöneltilen sorular yanıtsız bırakılarak, ‘hiçbir şekilde açıklama yapılmayacağı’ bildirilmişti.
 
Yatırımlar için cazip bölge olarak gösterilse de Kırım’ın işgal altında olması nedeniyle Kayseri Ticaret Odası tarafından mevcut süreçte Rusya’ya yatırımın riskli olduğu yönünde yorumlandı. 
 
Kayseri Ticaret Odası tarafından QHA muhabirine yapılan yazılı açıklamada, şehrin 2014 yılı itibari ile TÜİK verilerine göre ticaret hacminin yaklaşık 3,5 milyar dolar olduğu ve yine 2014 yılı itibari ile TÜİK verilerine göre dış ticaret hacminin ise 1,89 milyar dolar civarında olduğu belirtildi. Toplam ticaret hacmine ilişkin bir hedef öngörüsü bulunmamakla birlikte 2023 yılı ihracat hedefinin ise 7 milyar dolar şeklinde olduğu kaydedildi. Kayseri'de Kırım'a yatırım için talepler nasıldır sorusu üzerine, TSO tarafından, “Bu konuya ilişkin istatistikî veri bulunmamaktadır” yanıtı verildi. 
 
Yatırımlar ‘Sözde’ kaldı.
 
Moskova’da temsilcilik açılacağına yönelik haberle ilgili de bilgi veren Kayseri Ticaret Odası Basın Yayın, Halkla İlişkiler Müdürü Rifat Kural, “Temsilci bulundurma noktasında ön çalışma yapılması şeklinde bir görüşme olmuştur. Temsilcilik açma değil de bir temsilci bulundurma yönünde bir girişimde bulunalım denildi; ama bunun sonrasında çok aktif bir girişim olmadı. Sadece çalışmalar sürüyor” diye belirtti. Ticaret Odasının Basın Biriminden yapılan açıklamada, bazı haberlerde ileri sürülen Rusya’nın Kırım’da 12,5 milyar Auroluk yatırım hibesi vereceği iddiaları için de, “Bu bizim tarafımızdan detaylandırılmış bir bilgi değil. Karşı heyetin söylemi bu. Biz bunun doğru olup olmadığını bilemeyiz. Herhangi bir resmi belge görmedim. Sözde konuşuldu” diye ifade edildi.
“Rusya ekonomisi şuan için ciddi sıkıntıda”
 
Diğer yandan Kayseri Ticaret Odası Dış Ticaret Biriminden edinilen bilgiye göre, Kırım’a yapılacağı söylenen yatırım ile ilgili olarak, “Resmi olarak hiçbir şey yok. Rusya’nın verdiği destekle ilgili Türkiye’de herhangi bir kurum yetkilendirilmiş olamaz. Ülke mevzuatlarına göre sadece kendi bakanlıklarındaki, kendi menşeindeki firmalara destek verebilirler. Moskova’da ofis açılması ile ilgili de şuanda bir girişim yok” denildi.  
 
Rusya işgali altında bulunan Kırım’a şuan için yatırım yapmanın doğru bir adım olmayacağını savunan Kayseri TSO Dış Ticaret yetkilisi,  “Biliyorsunuz Rusya’nın şuanda Ukrayna ile ilgili bazı sıkıntıları var. Dolayısıyla Rusya’ya yatırım yapmak şuan için hiç makul görünmüyor. Rusya ekonomisi şuan için ciddi sıkıntıda. O nedenle Rus pazarına girmek makul değil” diye konuştu.
Asya Atila
QHA
İlginç değilmi?
 
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Başkanı ve yönetimi Kırım Başbakan Yardımcısı tarafından taltif edilirken, Kırım güllük gülistanlık, Rusya 12,5 milyar dolar Kırıma yatırım amaçlı fon tahsis ettiğinden bahsederken, Kayseri Sanayi Odası ve Kayseri Ticaret Odası olup bitenlerden habersiz, yatırım yapma konusunda riskli gördükleri bir bölge… ilginç farklı iki ayrı resim. 
 
Kayseri nin Sanayi ve Ticaret konusundaki temsilcileri KSO ve KTO iken Kırım heyeti neden Kayseri Organize Sanayi Başkanlığını muhatap görmüştü?
 
Madem Kırım da gerçekten yatırım ve ticaret açısından fırsatlar var, neden KTO ve KSO konuya duyarsız ve ilgisiz  kalmıştır? 
 
Bu ilgisiz ve duyarsızlığa rağmen KOSB Kırım ile ilişkilerini dahada güçlendirmek için gidildi gelindi. Kayserili işadamları 20 proje ile çıkarma yaptılar Kırıma. 1 milyar dolarlık yatırımlardan bahseden heyetler karşılıklı sıcak mesajlar ve ziyaretlerde bulundular.
 
Bu 20 proje neydi, hangi işadamlarınındı, neler yapacaktık dost ve kardeş Kırımda?
İşte bu projelerden biri başlığımızı oluşturan Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Tahir NURSAÇAN ın ortağı olduğu MİLKAY Teknik Tekstil Sanayi A.Ş nin hazırladığı KIRIM YATIRIM PROJESİ idi.
 
Projenin fizibilite raporu Kırım bölgesinde yapılacak yatırımlar için alınacak DESTEK, HİBE, TEŞFİK  ve VERGİ MUAFİYETLERİNDEN faydalanmak amacıyla hazırlanmıştı.
 
Fizibilite raporunda 100.000 m2 alan üzerine yapılacak Fabrikanın inşasından, makine parkuru, işletme ve hammadde maliyetlerine, hatta öngörülen tahmini kar hesaplarına kadar herşey oldukça detaylı çalışılmıştı. Ancak tüm kalemlerin ciddi ŞİŞİRİLMİŞ olması oldukça dikkat çekici. Şişirilmiş Fizibilite raporunun onaylanmasıyla Kırım tarafının vadettiği Krediler, teşvikler nakit olarak MİLKAY ın kasasına girecekti. Gelen paranın hepsi MİLKAY ın değildi tabi, Kırım lı ortakları, iş takipçileri de emeklerinin karşılığını fazlasıyla alacaklardı. Ancak bu paylaşım pekte kolay olmayacaktı, zira MİLKAY A.Ş nin projesinin de bulunduğu toplamda yaklaşık 407.000.000 euro luk bir pastadan bahsediyoruz. Kırım a giden heyetin Başkanı Tahir NURSAÇAN heyetten ayrılarak tam bir gün ÖZEL temaslarda bulunmuştu. Bu özel temaslar ile ilgili başkanlığını yaptığı heyetin bilgilendirilmemesi başlı başına bir soru işaretidir. Heyetten kendisine yakın bazı isimler iki gün sonra “ Başkan bey Kaplıca ya gitmişti “ derse çok gülerim. Türk heyeti Kırım ziyaretinde Otelde Kırımlı muhatapları ile bir araya gelerek yatırımlarda hisse, ortaklık konusunda oldukça hararetli bir görüşme yapıldı. Türk heyetinden bazı işadamları ve yatırımcılar birbirine düştü, Kırım tarafındaki işadamı ve bürokratlarının da durumu pek farklı değildi tabi. Nede olsa Moskova Kırım ı desteklemek için yatırım desteği musluklarını açacaktı. 
 
İş garantiydi. 
 
Otel de yapılan Paylaşım Toplantısında çıkan anlaşmazlıklar ve dönen dolaplar Moskova ya kadar uzandı, sonra ne oldu dersiniz!? 
 
Rus Hükümetinin kredilendirmeyi düşündüğü tüm yatırım planı iptal edildi. 
 
Hem Türk heyeti hem de Kırım tarafı kelimenin tam anlamıyla sukutu hayale uğradı.
 
Kırım da, otel de yapılan hararetli paylaşım kavgalarının içinde olan Kırım Türk İşadamları Konseyi Genel Sekreteri Yavuz Selim BUDAK bu paylaşımların neresindedir? Değil ise bu kirli kavga ile ilgili ne yapmıştır? 
 
Rant kavgasında Yavuz Selim BUDAK ın “ Eküri” si kimdi?
 
Gazprom ortaklarından Vlademir in yatırım projesine kimler TAKOZ oldu? “ 
 
Bizde hisse isteriz” diyenler kimlerdi? 
 
Vlademir durumdan rahatsız olduğunda “ Siz onu boş verin, yatırım yapmazsa yapmasın. Ben bütün projeleri halledeceğim”  diyen Rustam Kamalov mudur?
 
Kırım Müftüsü Emir Ali ABLAEV in damadı Ahmethan kimlerin iş takipçiliğini yapıyor?
 
Kırım rüyasından kimse bişey kazanmadı sanmayın. Kırıma giden işadamlarından alınan Lisans Parası adı altında ödenen paralar kimin cebine girdi acaba?
 
SEGON TUR. Şirketi uçak biletlerini kesmiş sanırım, kesilen bilet fiyatlarının neden yüksek gösterildiğini tahmin etmek zor değil. Aradaki fark kime, nasıl ödenmiştir, bunlar yapılacak bir inceleme ile ortaya çıkacaktır.
 
İnceleme dermişken KOSB sinin son iki yılda yaptığı ihalelerin de devlet tarafından incelenmesinin önemine vurgu yapmadan geçmeyeceğim. Birde satılan arsalar ile ilgili küçük bir denetim, inceleme ortada dolaşan dedikodulara bir cevap olur.
 
Bu arada Kayseri heyetinde bulunan bir şahsın, eşinin adına kurulan “Şahıs Firması” KOSB ne  “ Hizmet Bedeli” adı altında fatura kesmişmidir? Verilen “ Hizmet “ nedir?
 
Yakın zamanda açılışı yapılan “Kayseri nin en büyük camisi” nin inşaat, donatım ve ses sistemleri ile ilgili bir araştırma yapılırsa rahatsız edici şeyler ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum.
 
KOSB Yönetim Kurulu Üyesi  ŞADİ BAŞKAL neden istifa etmiştir?  Gördüğü haksızlık ve sorunlu işlerden dolayı “ Allah belanızı versin ne haltınız varsa yiyin” deyip ayrılmışmıdır?
 
Şadi BAŞKAL çevresinde dürüstlük ve doğruluğu ile tanınan bir işadamı. Eminim bildiği, vakıf olduğu birçok mesele vardır. Sayın Şadi BAŞKAL bey başta olmak üzere, Kayseri özelinde tüm dürüst, vatansever, inançlı, bürokrat, işadamı ve siyasi herkese bir Hadisi hatırlatmadan edemeyeceğim;
 
“ Bir kötülük, haksızlık gördüğünüzde onu elinizle düzeltin, buna gücünüz yetmiyorsa dilinizle düzeltin, buna da gücünüz yetmiyorsa içinizden buğz edin, ki bu imanın en zayıf derecesidir”
 
Susmayın, konuşun, yazın, tavır koyun, haksızlıklara hep birlikte dur diyelim. Türkiye yeni bir milli mücadele veriyor. Bu mücadeleye ya omuz verirsiniz yada köstek olursunuz. Susar konuşmaz sadece seyrederseniz inanın köstek olursunuz. Ama haksızlık karşısında haykırırsanız sesinizi kimse duymasa da Allah duyar.
 
Kayseri'de KTO, KSO ve işadamlarından oluşan muhtelif STK'lar var iken neden gelen imkanlar bunlarla birlikte değerlendirilmez? 
 
Neden gelen heyetlerin (kime gelmişse) bunlarla teması sağlanmaz? 
 
Neden ŞİŞİRME Projelerle Türk iş adamlarımızın itibarına dolayısı ile Türkiye nin itibarına zarar verilir? 
 
Yine Kayseri'den bir işadamı arkadaşım birkaç yıl önce ÇİN den yatırım amacıyla gelen bir gurup işadamı ile yapılan görüşmelerini nakletmişti. Çin'li işadamları lojistik açıdan Türkiye'nin çok önemli bir konumda olduğundan bahisle, Kayseri'de gösterilecek bölgede özellikle enerji sistemleri ile ilgili fabrikalar kurmak istediklerini, teknoloji getireceklerini, istihdam sağlayacaklarını söylemişler. Bizim kurnaz işadamları da “ kardeşim siz üretim yapıp satacaksınız biz ne kazanacağız” deyince Çin'li işadamları birbirine şaşkınlıkla bakmış ve toplantıyı terk etmişler. 
 
Sayın Cumhurbaşkanımız'da ülke ülke gezerek yatırımcıları Türkiye ye davet etsin, sizde “ Biz ne kazanacağız” derdine düşün. Ayıp ayıp. Allah tan korkun.
Efendiler, kişisel  menfaatleriniz söz konusu olduğunda gözünüz kararırken şehrin, toplumun ve vatanın menfaatlerini neden görmezsiniz?
 
Hatası olan, yaptığı hatayı erdemli bir insan gibi kabul eder ve gereğini yapar.
Ne demiştik;
SÖZ KONUSU VATAN İSE
GERİSİ TEFERRUATTIR…
Gün bu gündür. 
Herkes üzerine düşeni yapmalıdır…

Bu yazı 1316 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Çetin Agaşeyi Nerden Tanıyorsunuz

sitenin tüm hakları cetinagase.net adresine aittir

Espower Bilisim